tebeshie
 درمان و بهبودی سریع شکستگی استخوان ها:
مصدومیت پا و  استخوان
تشخیص شکستگی از پیچ خوردگی:
نکته: در شکستگی تورم دوطرفه✌️
در پیچ خوردگی تورم یکطرفه
بهبودی و جوش خوردن سریع شکستگی ها – روش های طب اسلامی
جا انداختن پا یا استخوان:
ابتدا اگر در رفتگی وجود دارد یا استخوان جای خود نیست باید توسط شکسته بند ماهر جا انداخته شود و بعد گچ گرفت یا آتل بندی کرد.
درمان اول سویق گندم و جو است. یکی از علل شیوع مشکلات استخوانی و ضعف، غفلت مردم از سویق است. در روایات استفاده از سویق بسیار سفارش شده
▫️آسیب دیدن استخوان
داروی ترکیبی استخوان ساز
غذا های مفید برای شکستگی استخوان – استخوان ساز ها
رعایت یک رژیم غذایی خوب می تواند روند بهبودی و بازگشت به حالت اولیه به میزان بسیار زیادی تسریع کند خواص لبنیات
توجه :  شیردستکاری شده کارخانه ای تقریبا هیچ کدام از خواص شیر را ندارد و آب سفید است.
شیر محلی – تقویت کننده استخوان
امام صادق (ع) بودم، مردی به امام عرض کرد من بدنم ضعف دارد، امام فرمودند از شیر استفاده کن زیرا شیر گوشت را می‌رویاند و استخوان را تقویت می‌کند.»
گوشت و شیر
گوشت و شیر، گوشت را می‌رویانند و استخوان را تقویت می‌کنند.»البته گوشت گوسفند و شیر گاو در روایات توصیه شده‌اند.
انجیر یک استخوان ساز قوی دیگر
انجیر امام رضا (ع) می‌فرمایند: «انجیر بوی بد بدن و دهان را برطرف می‌کند و استخوان را تقویت می‌کند و سبب رویش مو می‌شود و بیماری‌ها را برطرف می‌کند تا جایی که نیاز به دارو نداشته باشید.»
نحوه مصرف : میتوانید برای شکستگی روزی صد تا دویست گرم انجیر میل نمایید
برگ چغندر
سنجد
▫️آسیب به گوشت
– ماساژ با روغن زیتون یا پماد مفاصل
▫️آسیب دیدن غضروف
۱- گیاه شیطرج
۲- پماد مفاصل
کسانی که شکستگی استخوان دارند حتما از روغن حیوانی استفاده کنند. خواص آن بیشمار است از جمله:
استخوان ساز است
پای مرغ بومی: بهترین غذای کمکی ترمیم کننده شکستگی استخوان و مفاصل  مثلا در سوپ آن همیشه مقداری پودر زنجبیل اضافه نمایید.
مثلا در کنار مصرف آن برای پوکی استخوان، جوش خوردن بهتر شکستگی استخوان، آرتروز مفصلی، بهتر است که پودر سنجد با شیر و عسل بخورید و هفته ای چند مرتبه آش کله جوش میل نمایید تا اثر درمانی بهتر و سریعتری نصیبتان گردد.
شکستگی وجوش خوردن استخوان با مومیایی :
مومیایی (مومنایی):
نام های دیگر : مومیایی، شیره کوه، قیر طبیعی، زفت رومی ، قیر معدنی،عرق الجبال ، زفت البحر ،کفر الیهود ، فقر الیهود و آسفالت معدنی و مومیا /این ماده که مورد توجه بسیاری از اطبای سنتی ایران زمین مانند ابن سینا نیز بوده ماده ای است به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه که در شکافها و شکستگی هایی که در مجاورت ذخایر نفتی زیر زمینی در ارتفاعات کوه ها به صورت خود جوش یافت می شود. در طبیعت حیواناتی که دچار جراحاتی شده و یا می شوند با ماساژ قسمت مجروح به مومنایی جوشیده از دل کوه و همچنین با خوردن آن به درمان هر چه سریعتر خود می پردازند این ماده معجزه گر بیشتر در ارتفاعات کوه های استان کرمان ، فارس و بندرعباس بیشتر دیده شده است .#خواص درمانی و روش مصرفبرای درمان شکستگی و جوش خوردن هر چه سریعتر استخوانها به اندازه یک گندم از مومنایی را هر صبح ناشتا با یک لیوان شیر میل کنید.هر روز ۷ الی ۱۴ عدد‌خرما را بهمراه ۷ الی ۱۴ عدد مغزخام بادام‌درختی‌شیرین بخورد (یعنی دوتا دوتا باهم جویده و خورده شوند) که سرعت به بهبودی میبخشد،بعد از بهبودی و بازشدن محلّ شکستگی‌ و ترک‌خوردگی توسّط دکتر، مومیا را در آبجوش ولرم حل کند و بصورت ملایم به محلّ شکستگی و ترک خوردگی، بمالددرمان زخم  معده :
نیم ساعت قبل از نهار و شام مقدار یک گندم مومنایی را با مقداری آب میل کنید.
دردهای مفاصل :‌
استفاده از روغن مومنایی به شکلی که ماساژ داده تا اثر چربی باقی نماند بسیار موثر است.
درمان کوفتگی و پاره شدن زرد پی :
برای درمان درمان کوفتگی و پاره شدن زرد پی به اندازه یک گندم از مومنایی را هر صبح ناشتا با یک لیوان شیر میل کنید.
همچنین مصرف این ماده معجزه گر برای افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی ، مشکلات تنفسی ، ناتوانی های جسمی ،‌ناتوانی های جنسی(سستی و انزال ،‌نعوظ)رنج می برند بسیار توصیه می شود.
طرز تهیه روغن مومیایی:
در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که این طرز تهیه همان طرز تهیه روغن زفت معروف است که در عطاری ها موجود بوده ولی کیفیت این روغن را ندارد.
مقدار ۵ گرم مومنایی را در نیم فنجان آب گرم مخلوط کرده و بعد از حل شدن در آب یه نیم فنجان روغن حیوانی(روغن گاو یا روغن گوسفند)اضافه کرده و روی حرارت قرار دهید با خشک شدن آب روغن و مومنایی با هم مخلوط می شوند که این روغن همان روغن مومنایی است
نام های دیگر : مومیایی، شیره کوه، قیر طبیعی، زفت رومی ، قیر معدنی،عرق الجبال ، زفت البحر ،کفر الیهود ، فقر الیهود و آسفالت معدنی و مومیا
این ماده که مورد توجه بسیاری از اطبای سنتی ایران زمین مانند ابن سینا نیز بوده ماده ای است به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه که در شکافها و شکستگی هایی که در مجاورت ذخایر نفتی زیر زمینی در ارتفاعات کوه ها به صورت خود جوش یافت می شود. در طبیعت حیواناتی که دچار جراحاتی شده و یا می شوند با ماساژ قسمت مجروح به مومنایی جوشیده از دل کوه و همچنین با خوردن آن به درمان هر چه سریعتر خود می پردازند این ماده معجزه گر بیشتر در ارتفاعات کوه های استان کرمان ، فارس و بندرعباس بیشتر دیده شده است .
استفاده از روغن مومنایی به شکلی که ماساژ داده تا اثر چربی باقی نماند بسیار موثر است.
درمان کوفتگی و پاره شدن زرد پی با مومیایی :
برای درمان درمان کوفتگی و پاره شدن زرد پی به اندازه یک گندم از مومنایی را هر صبح ناشتا با یک لیوان شیر میل کنید.
همچنین مصرف این ماده معجزه گر برای افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی ، مشکلات تنفسی ، ناتوانی های جسمی ،‌ناتوانی های جنسی(سستی و انزال ،‌نعوظ)رنج می برند بسیار توصیه می شود.
منع مصرف مومیایی :
مصرف مومنایی به کسانی که دچار غلظت خون هستند توصیه نمی شود این افراد باید با احتیاط مصرف کنند.